www.reseledaren.nu - världens hemsida!


Researrangörer

Här finner du möjlighet till prissökning/bokning av resor, samt länkar till många researrangörer
(Om du inte ser boknings-rutorna beror det på att du har ett reklam-filter aktiverat i din webbläsare)

apollo ving fritidsresor resevaruhuset
globetrotter ticket
volanda_resor
Länkar till olika resebyråer

uppdelning: [namn], [specialistområde], [telnr], [e-post]

A
absolutecaribbean.com, (Västindien), info@absolutecaribbean.com
Adventura, (konferensresor med totalkoncept), 08-669 67 00, info@adventura.se
Aer Lingus / TMS AB, (Irland, etc.), 08- 411 52 62
Afro Caribbean, (Afrika, Västindien) 08-30 21 03
Akasia Travel AB, (Turkiet), 08-24 00 60, info@akasia.se
Always, (Charter, affärsresor etc.), 0771 - 340 350 info@always.se
Apollo resor, (Charter, etc.), 08-673 85 00
Ask mr Nilsson (Resor för större grupper, företag och organisationer, skräddarsytt eller paket)

B
BIG Travel (Hela världen) 08-663 06 10 stockholm2@bigtravel.se
Bilresor AB, Danmarksresor, (Danmark), 031-795 20 20
Boltra Travel AB, (Syd Amerika, Bolivia + Peru), 08-10 34 33
Brasilien Specialisten, (Brasilien), 08-24 21 20, panpacific@swipnet.se

D
Dahls safariresor, (Safari, Kilimanjaro-vandringar, Tanzania.), 070-4967400 info@dahlsafaris.se
Danmarksspecialisten, 040-30 78 00, info@danmarksspecialisten.se
Dantours Danmarksexperten, (DK), 08-570 276 25
Discovery Travel, (Div.), 08-650 84 24,  resmed@discovery.se

E
ECstay AB,(Frankrike,Spanien,Storbr.-slott,lyxvillor),08-228070, bokningen@ecstay.se
EF Språkresor, (Språkresor), 08-587 930 30
Excalibur Tours, (Europa), 0200-38 14 14, info@excaliburtours.se

F
Flygfisken Resor, (Dykresor), 08-89 01 86,  flyingfish@flygfisken.se
Flygspecialisten Resebyråer, (Div.), 08-704 33 80,  stockholm@flygspecialisten.se
France Tours AB, (Frankrike spec.), 011-12 78 10, info@francetours.se
Fritids Resor, (Charter), 08-84 01 00

G
Globetrotter, (Hela världen), 08-679 93 00, 08-506 115 00, globetrotter@globetrotter.se
Golf Tours, (Golfresor), 08-31 03 97, info@golftours.se

H

I
Indcen Resor (Indien, världen runt), 08-562 650 00 sami@indcen.se
Islandsresor, (Island), 08-640 67 00, info@islandsresor.se
Israel Resor / Israel Tours, (Israel), 08-661 25 00, israel@israel-tours.se
Italia Travel, (Italien), 08-614 50 60, info@italiatravel.com

J
Jambo Tours AB, (div), 08-24 00 55, info@jambotours.se
Japanspecialisten, (Japan), 08-566 245 00, info@japanspecialisten.nu

K
Kenzantours, resor utöver det vanliga, afrika, indiska oceanien & fjärran öster
Kilroy Travels Sweden AB,(för unga/studerande),08-234515, stockholm.sales@kilroytravels.com
Kon-tiki resor, (Sydamerika), 08-31 26 00, info@kon-tikiresor.se
Korearesor, (Korea), 08-56624518, www.nettravel.sto@tumlare.com

L
La Famiglia, (specialresor Italien), 031 - 13 95 85
Larsson Resor AB, (Buss och flyg), 08-34 82 00, kontor@larssonresor.se
Linders Resor AB, (världen), 08-23 44 00, travel@lindersresor.se
Londonspecialisten, (London), info@londonspecialisten.com
Lotus Travel, (Kina), 08-545 188 40, info@lotustravel.se
Läs och Res, (Asien, Afrika, Sydamerika och Oceanien), 08-452 96 96

M
Mr Jet (Billiga flygbiljetter världen)
MyTravel, 0771 - 230 230, info@mytravel.se

N
Nyman & Schultz, (div.), 08-429 50 00
Nygren & Lind Resebyrå AB, (div), 08-661 10 50, nl.travel@swipnet.se

O
Oasis resor, (Egypten med omnejd)
Odenresor, (div), 08-654 19 00, info@odenresor.se
OLKA Sportresor (sportresor), 08-16 00 20, info@olka.se
Orbis Resor AB, (Polen), 08-23 53 45, info@orbisresor.se
Orientresor, (orienten + världen), 08-673 09 01

P
Paradisresor, (skräddarsydda kulturresor), 08-718 07 13, info@paradisresor.se
Peruspecialisten, (peru), 08-649 94 32, info@peruspecialisten.nu
Penguin Travel, (specialresor till Bulgarien, Mongoliet, Ryssland, transibisriska järnv), 046-235244
Portugal Specialisten, (Portugal)
Provotum, (Spanien)

R
Resa.nu - (charterresor & sista minuten) 
Resecentrum, (Mellanöstern, Afrika, världen), 08-16 88 00, info@resecentrum.se
Resemarknaden AB, (div), 08-14 07 90, info@resemarknaden.se
Resevaruhuset, (diverse resor), 020-53 53 00, city@resevaruhuset.se
Resia (div.), 08-402 68 20, 08-229922, 020 98 98 98
Restresor, (sista minuten flygresor)
Ryssbybygdens Buss, resor till Europa - stadsresor, vandringsresor, cykelresor mm.

S
Safari Guide Africa  (förmedlar safari-, golf-, vin-, bad och andra resepaket), 08-559 22 542
Scandorama  (weekend), 040 600 00 00, info@scandorama.se
Seat24 (flygstolsplatser)
Solresor, (semesterresor)
STF Resor, (Svenska turistförening), 020 - 29 29 29, info@stfturist.se

T
Temaresor, (spec.resor), 08-669 00 10, info@fritidsresor.se
Ticket Office Arlanda, (jourkontor, delat av flera resebyråer), 08-21 50 20
Ticket Resebyrå (div.), 08-611 50 20, 08-30 90 77 bl.a.
Tour Africa, (Bäst på Sydafrika, Afrika), 0140-188 90, africa@tranas-resebyra.se
Tour Pacific - (Exklusivare resor till Oceanien)
Travel 2, (exotiska researr. för två), 08-33 30 22, info@travel2.se
Travelmarket.se, (resesökmotor)

U
Ungernspecialisten Alterfors Resor AB, (Ungern), 08-660 50 03
Upptäck Sverige-resor, (Sverige), 08-20 78 30
Upptäcktsresor, (Australien, Nya Zeeland m.m. ), 035-214210, info@upptacktsresor.se

V
Vagabond, (flygbiljetter världen), 08-20 34 34, info@vagabond.se
Via Latina, det okända västra Karibien. Specialist på Cartagena samt, San Andrés och Providencia.
Ving Resor, (Charter etc.), 0771 - 995 995 info@ving.se
Volandoresor, (resor, flygbiljetter, Money Transfer), 08-333 600, info@volandoresor.se
Västindienspecialisten, (Västindien), 08-654 92 30,  info@vastindienspecialisten.com

W
Work & Travel Company - (resor för unga 18-31 år som vill jobba i Australien)

Ä
Äventyrsresor, (Äventyr), 08-654 11 55, info@aventyrsresor.se
 
(Meddela gärna om det är några länkar eller resebyråer som inte längre är aktuella, eller om ni saknar någon resebyrå, eller har en resebyrå som vill stå med i listan kontakt »)

Logga in


Användarnamn


Lösenord


Ny användare »

Glömt lösenordet »

utsikt.nu
Reseledaren.nu
- världens hemsida!
Anno 1997
Information och bilder, restips, planering av din resa.

Bookmark and Share
lördag den 12 juli 2014